Pages

Monday 22 August 2011

czyt od dolu klasy społeczne



W ujęciu Pierre'a Bourdieu klasy społeczne dzielą się na dominującą, średnią i niższą, ze względu na kapitał społeczny, kulturowy, ekonomiczny i symboliczny, a każda z klas dzieli się na trzy fakcje: dominującą, pośrednią i zdominowaną.

Geatano Mosca w roku 1939  dokonał podziału na klasy rządzące i klasy rządzone, charakterystyczne dla wszystkich społeczeństw oprócz społeczeństw pierwotnych. Klasy te są charakterystyczne dla społeczeństw posiadających własną suwerenność państwową. Klasa rządząca w jego ujęciu dzieli się na dwie warstwy, pierwsza, to osoby zajmujące istotne pozycje w aparacie władzy. Druga warstwa w klasie rządzącej to biurokracja i klasa średnia, w szczególności osoby zajmujące wysokie pozycje wwojsku, biznesmeni czy związki zawodowe, mogące wpływać na życie polityczne.



Nerd - (ang kujon; oferma..) pejoratywne określenie osoby pasjonującej się naukami ścisłymi, informatyką, grami komputerowymi etc. Nerdów cechuje monomaniactwo i prawie całkowity brak życia towarzyskiego.


Geek (z ang., dosłownie dziwak/świr/nudziarz) - człowiek, który dąży do zgłębiania swojej wiedzy i umiejętności w jakiejś dziedzinie w stopniu daleko wykraczającym poza zwykłe Hobby. Przedmiotem zainteresowania geeków są najczęściej nowoczesne technologie (elektronika, komputery), ale ważniejsze niż dziedzina jest siła, z jaką geek oddaje się swojej pasji (popularny wśród geeków Geek Code wyszczególnia ponad 20 profesji). Szczególnie mocno uwagę geeków przyciągają:
Programowanie
Poznawanie systemów operacyjnych
Sprzęt komputerowy
Gry komputerowe
Wolne oprogramowanie
Science Fiction
RPG
Manga i Anime

Celem geeka nie jest akceptacja społeczna ani przynależność do kultury masowej. Geek ceni sobie indywidualizm. Dla geeków komputerowych wzorami do naśladowania, niejako punktami odniesienia w pozbawionym jakichkolwiek autorytetów świecie są hakerzy. W rzeczywistości wielu ludzi określających się mianem geeków jest hakerami, jednak uważają oni, że tytuł hakera może być jedynie nadany przez społeczność, a nie samemu sobie.
Geeki tym się różnią od nerdów, że prowadzą życie towarzyskie, lubią się bawić i spotykać z innymi geekami. Znajomości zawarte przez geeków w Internecie (często za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub IRCa) zwykle rozwijają się w realu czyli RL (ang: Real life), jak nazywają oni świat poza siecią. Wielką popularnością wśród geeków cieszą się imprezy gromadzące zwolenników lub miłośników jakiejś geekowej dziedziny, jak np. konwenty fanów fantastyki.


Digitariat 

w społeczeństwie informacyjnym jest to kategoria osób lub klasa społecznaznajdująca się na szczycie hierarchii społecznej (ponad cogitariatem i proletariatem). Tworzona jest przez ludzi, którzy mają dostęp do technologii informacyjnych oraz możliwość przetwarzania danych znajdujących się w cyberprzestrzeni.
Do tej klasy należą przede wszystkim bardzo dobrze opłacani specjaliści technologii informatycznych, geekowie, jak również inne osoby uzyskujące wysokie dochody orazprestiż dzięki ponadprzeciętnym umiejętnościom wykorzystywania danych z sieci orazoprogramowania.
W ujęciu Umberto Eco digitariat jest podporządkowany jeszcze wyższej warstwie społecznej, jaką jest kognitariat.

W społeczeństwie informacyjnym proletariat, w przeciwieństwie do "digitariatu", jest rozumiany jako klasa społeczna niemająca dostępu do technologii informacyjnych, w szczególności do globalnej sieci Internetu.


Burżuazja

jest to określenie górnych, zamożnych warstw mieszczaństwa, klasa społeczna będąca głównym właścicielem środków produkcji. Burżuazji przypisuje się swoisty styl życia: model rodziny, upodobania, hierarchię wartości, itp.
Wewnątrz tej klasy marksiści rozróżniali niezatrudniające pracy najemnejdrobnomieszczaństwo, średnią i bogatą burżuazję. Burżuazja drobna (drobnomieszczańska) obejmuje właścicieli drobnych warsztatów, rzemieślników, kupców, wolne zawody, znaczną część inteligencji.


Proletariat

W ujęciu Karola Marksa proletariat to klasa społeczna pozbawiona środków produkcji, przeciwstawiana właścicielom środków produkcji, czyli burżuazji, będąca z tego powodu z nią w ciągłym konflikcie, widocznym w skali długiego procesu historycznego. Zakładał on podział społeczeństwa na dwie zwalczające się klasy - kapitalistów, czyli właścicieli środków produkcji (ziemi, fabryk, kapitału finansowego) i proletariuszy, a więc robotników nieposiadających tych środków. Uważał, że między nimi toczy się nieustanna walka klas.


Lumpenproletariat

z niem. Lumpenproletariat - obszarpańczy proletariat) - jest to zdeklasowana warstwa osób znajdujących się na marginesie społecznym wspołeczeństwie kapitalistycznym. Tworzą ją osoby żyjące w skrajnej biedzie, trwale bezrobotne, często nie posiadające zawodu w odróżnieniu od proletariatu, czyli kategorii osób posiadających zatrudnienie.

Termin ten wprowadzony został przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa. Oznaczał grupę ludzi odrzuconych przez wszystkie klasy społeczne. Marks zaliczał do niej m.in.: oszustów, naciągaczy, właścicieli domów publicznych, szmaciarzy, kataryniarzy, żebraków i innych wyrzutków społeczeństwa. W ujęciu Marksa była to kategoria osób zadowolonych ze swojego położenia, niechętna zmianom, bezmyślnie popierająca liberalną burżuazję, od której zależał jej byt codzienny.

No comments:

Post a Comment