Pages

Friday, 28 October 2011

Ostatnie dni Witkacego




http://www.polskieradio.pl/8/529/Artykul/440665,Ostatnie-dni-Witkacego

18 września 1939 roku Stanisław Ignacy Witkiewicz popełnił samobójstwo. O okolicznościach tego wydarzenia mówią świadkowie oraz badacze biografii artysty.





Stanisław Ignacy Witkiewicz zginął śmiercią samobójczą. Goście audycji - prof. Janusz Degler oraz prof. Lech Sokół - przypominają okoliczności tego zdarzenia, powołując się na spisane relacje świadków - m.in. Czesławy Oknińskiej - Korzeniowskiej, towarzyszącej Witkacemu. Oboje mieli popełnić samobójstwo - Oknińską udało się odratować. Uzupełnieniem są relacje dźwiękowe - m.in. Włodzimierza Ziemlańskiego, mieszkańca wsi Jeziory na Polesiu, który był bezpośrednio na miejscu zdarzenia.


Niewątpliwie do tego desperackiego kroku, pchnęło Witkacego wiele zdarzeń i okoliczności, z których najważniejszą była wiadomość podana przez radio 17 września, że do Polski wkroczyła armia radziecka. Witkacy - świadek i uczestnik rewolucji lutowej a później październikowej w Rosji, miał świadomość, do czego zdolni są Rosjanie. Był w tym momencie historycznym w nienajlepszej kondycji fizycznej i psychicznej. Stale nękały go stany depresyjne, wywołane burzliwym przebiegiem jego związku z Czesławą Oknińską - Korzeniowską. Wiemy o tym z jego listów. Goście ustosunkowali się także do narosłych przez lata plotek, domysłow i opowieści, dotyczących śmierci Witkacego.
Zaproszenie do audycji Iwony Malinowskiej przyjęli prof. Janusz Degler, autor książki "Portret wielokrotny Witkacego", edytor "Dzieł zebranych" i "Listów" pisarza oraz prof.Lech Sokół - autor książek: "Groteska w Teatrze Stanisława Ignacego Witkiewicza" oraz "Strindberg i Witkacy. Dalecy i bliscy".

No comments:

Post a Comment